Ana içeriğe atla

İnce, Demirtaş ziyareti sonrası Hakkari'de miting yapacak

Güncel

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ı Edirne Cezaevi'nde ziyaret ettikten sonra Hakkari'ye gidecek.

5 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı adaylığı ilan edilen Muharrem İnce’nin nasıl bir seçim kampanyası yürüteceğiyle ilgili ayrıntılar CHP Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda masaya yatırıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce’nin yanı sıra çok sayıda parti yöneticisinin katıldığı geniş bir toplantıda eşgüdümlü, dil ve söylem birliği içerecek bir seçim kampanyası için planlama yapıldı.

Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı adayı İnce, çarşamba günü Edirne’ye gidecek. Edirne Cezaevi’nde HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ı ziyaret edecek olan İnce, daha sonra kentte bir miting düzenleyecek.

İnce’nin Edirne’den sonraki programı için ilk olarak Diyarbakır planı yapıldı. Ancak 10 Mayıs Perşembe günü Diyarbakır’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bu kente alınan Türkiye Ziraat Kupası final maçı oynanacak. Erdoğan’ın maçı izlemek için Diyarbakır’a gitme ihtimali bulunuyor. Bu ihtimal üzerine programların çakışmaması için Diyarbakır yerine Hakkari’ye gitmeye karar verildi. İnce, seçim kampanyası kapsamında ileri bir tarihte Diyarbakır’a gidecek.

CHP Hakkari İl Başkanı Aytekin Karahanlı, İnce’nin kendisinin il başkanı seçildiği yaklaşık 6 ay önceki kongreye bir grup milletvekiliyle katıldığını hatırlattı. Karahanlı, “O zaman Yalova milletvekiliydi. Şimdi ise Cumhurbaşkanı adayımız. Hatta Allah’ın izniyle kazanacağımıza inanıyoruz, o nedenle ‘Cumhurbaşkanımız gelecek’ diyoruz” dedi.

Karahanlı’nın verdiği bilgiye göre, İnce Hakkari kent merkezinde bir miting yapacak, ayrıca Yüksekova ilçesine giderek burada esnafı ziyaret edecek. Geçmişten bugüne siyasetçilerin Hakkari’ye giderek bölgeye mesaj verdiğine dikkat çeken Karahanlı, Hakkari’de yapılacak bu mitingin de bu açıdan önem taşıdığını söyledi.

Demirtaş’ın yasal bir siyasi partinin genel başkanı iken düşünceleri nedeniyle cezaevinde olmaması gerektiğini söyleyen Karahanlı, İnce’nin Demirtaş’ı ziyaretinin de “Kardeşliği pekiştirmek” adına önem taşıdığını, bölgede olumlu karşılanacağını söyledi. Karahanlı, İnce’nin ilk turda AK Parti’nin üzerinde oy alacağını, 2’nci tura kalırsa da da bölgedeki oylarının yüzde 80’ini alacağını söyledi.

 

Yeni yorum ekle