Ana içeriğe atla

ABD'den YPG'ye 'PKK' ültimatomu

Güncel
ABD ile YPG arasında ‘PKK ile olan bağları’ konusunda gerginlik yaşandığı bildiriliyor. ABD’nin PKK ile ilişkilerini kesmesi için YPG’yi çok sert bir şekilde uyardığı ve cezalandırıldığı ile sürüldü.

Rojava Özerk Yönetimi’nden bir kaynak, son dönemde YPG ile ABD’li yetkililer arasında YPG’nin PKK’den talimat aldığı gerekçesi ile ciddi boyutta çelişki ve gerilimin yaşandığını söyledi.

Sözkonusu kaynağa göre, ABD, PKK ile olan ilişkileri nedeniyle YPG’yi cezalandırarak Türkiye’nin son bir hafatadır Rojava’yı bombalamasına yeşil ışık yakarak ve Deyr ez Zor’da SDG’ye hava desteğini keserek cezalandırdığını kaydetti. Deyr ez Zor’da koalisyon güçlerinin hava desteğini çekmesi üzerine,  IŞİD SDG’nin kontrolündeki Hecîn ve Sus ile çevre köyleri ele geçirmişti.

SDG sözkonusu saldırılarda ağır kayıplar vermis, IŞİD’e karşı operasyonunu durdurmuştu.

Sözkonusu kaynağa göre, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik top atışlarına ABD’nin yeşil ışık yaktmayana kadar gerçekleşmesinin mümkün olmadığını söyledi.

ABD’den PKK ve YPG’ye mektup

Sözkonusu kaynak, bu cezalandırmalar öncesi ABD yetkililerin Ekim ayında YPG ile PKK’ye mektup göndererek  uyardığını ileri sürdü.

Kaynak ABD’nin birinci mektubunda PKK ile ilişkilerini kesmemesi halinde koalisyonun IŞİD’e karşı mücadelede hava desteğini keseceğini bildirdiğini ikinci mektupta ise, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik bombardımanına yeşil ışık yakacağını ima ettiğii kaydetti.

Kaynak son mektubun ise, PKK’ye hitaben yazıldığını ve  YPG’ye teslim edildiğini aktardı. Üçüncü mektupta PKK’nin Rojava’dan çekilmemesi ve YPG ile ilişkilerini koparmaması halinde ser tavır alacağı mesajı verdiğini belirtti. Kaynağa göre PKK’nin 3 üst düzey yöneticisinin hakkında bilgi verenlere ödül verilmesi kararı bu mektuptan sonra alındı.

Kaynağın aktardığına göre ABD, ayrıca PKK’nin İran ile ilişkilerinden dolayı rahatsızlık duyuyor.

Yeni yorum ekle