Ana içeriğe atla

ABD Kongresi’nden Haşdi Şabiye yaptırım hazırlığı

Güncel
ABD Kongresi’nden bir yetkili, Cumhuriyetçi Senatörlerin kongreye, İran’ın Irak’ta nüfuzunu kırmayı hedefleyen bir yasa tasarısı sunmaya hazırlandığını söyledi.

Washington yönetimi, “İran’ın Irak’taki uzantısı” olarak tabir ettiği bazı silahlı grupların terör saldırısı düzenlemesinden çekiniyor.

Reuters tarafından yayınlanan yasa taslağı, İran kontrolündeki Iraklı milis gruplara yönelik yaptırım uygulanmasını ve ABD Dışişleri Bakanı’nın bu kapsamda, kongreye İran Devrim Muhafızları’ndan destek alan milis grupların listesini bildirmesini ön görüyor.

Yasa tasarısını sunacak olan senatörler arasında, David Perdue, Ted Cruz ve Marco Rubio yer alıyor. Benzer bir tasarı ise daha önce Cumhuriyetçi Senatör Ted Poe tarafından kongreye sunulmuştu.

Kongrenin tasarıyı ne zaman oylayacağına dair ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

Irak’ta, geçtiğimiz Cumartesi günü, başkent Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’nin de bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge’ye 3 Morter füzesi düşmüştü.

Saldırı, yıllar sonra devlet müesseseleri ve Büyükelçiliklerin yer aldığı Yeşil Bölge’ye düzenlenen ilk saldırı olmuştu.

ABD yönetimi, dün yayınladığı açıklamada, İran’ın Irak’taki müttefiklerinin ABD’lilerin zarar görmesine sebep olacak herhangi bir saldırı gerçekleştirmesi halinde bu saldırıya hızlı ve sert yanıt vereceği uyarısını yapmıştı.

Yeni yorum ekle