Ana içeriğe atla

Rusya: İdlib’te insani yardım koridoru oluşturulacak

Çatışmalar

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "İdlib'de bulunan gruplar ile yapılan yerel anlaşmaların yanı sıra aynı Suriye'nin güneyinde, Humus ve Doğu Guta'da yaptığımız gibi (İdlib'den) ayrılmak isteyenler için insani yardım koridoru oluşturuluyor" dedi.

Sergey Lavrov, Rus-Alman forumunda yaptığı konuşmada, İdlib'deki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Lavrov, İdlib'de bölgeden ayrılmak isteyenler için insani yardım koridoru oluşturacaklarını belirtti.

Rusya'nın İdlib'de sivillerin çıkarını düşündüğünü savunan Lavrov, "Şüphesiz, biz sivil halkın sorunlarını göz önünde bulundurarak her şeyi tam olarak yapacağız. İdlib'de bulunan gruplar ile yapılan yerel anlaşmaların yanı sıra aynı Suriye'nin güneyinde, Humus ve Doğu Guta'da yaptığımız gibi (İdlib'den) ayrılmak isteyenler için insani yardım koridoru oluşturuluyor" ifadelerini kullandı.

Lavrov, sivillerin zarar görmemesi için çok dikkatli bir şekilde insani yardım koridoru oluşturacaklarını ve yerel uzlaşmaları gerçekleştireceklerini kaydetti.

Rusya'nın, ABD koalisyonunun Irak'ın Musul ve Suriye'nin Rakka şehirlerinde yaptığı gibi hareket etmeyeceğini vurgulayan Lavrov, o dönemde uzlaşma görüşmelerinin yapılmadığını ve insani yardım koridoru oluşturulmadığının altını çizdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Eylül'de İdlib meselesini görüşeceğini hatırlatan Lavrov, "Tahran'da 7 Eylül'de onlar (Putin ve Erdoğan) İdlib bölgesi meselesini siviller için en az riskle nasıl çözeceklerini görüşmüşlerdi. Şimdi Rus ve Türk diplomatlar ve askeri uzmanlar arasında görüşmeler yapılıyor. Önümüzdeki pazartesi günü devlet başkanları bu durumu inceleyecekler" diye konuştu.

Yeni yorum ekle