Ana içeriğe atla

El Monitör: YPG, Menbiç'ten TSK'ye karşı ikinci bir cephe açmayı planlıyor

Çatışmalar

Deyrezzor'da IŞİD'e karşı verdikleri savaşa ara vermeyi düşündüklerini dile getiren YPG'li bir komutan, Efrin üzerindeki Türk güçlerinin baskısını kırmak için Menbiç üzerinden ikinci bir cephe açmayı planladıklarını söyledi.

Al Monitör’de Amberin Zaman imzasıyla yayınlanan “Türkiye Efrin operasyonu’nda kilit konumdaki kasabayı almaya çalışıyor” başlıklı analizde ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’na (TSK) karşı Menbiç’te ikinci bir cephe açmayı planladıkları ileri sürüldü.

Kimliğinin gizli tutulmasını isteyen bir YPG’li komutanın verdiği bilgilere göre, TSK’nin Efrin’deki baskısını kırmayı amaçlayan YPG, Menbiç’ten Fırat Kalkanı bölgesinden Türk öncülüğündeki güçlere karşı ikinci bir cephe açmayı düşünüyor.

YPG güçlerinin Fırat’ın doğusunda özellikle Deyrezzor’da IŞİD’e karşı savaşı duraksatmayı düşündükleri dile getirilen ancak bu bilginin bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadığı dile getirilen açıklamada, bu durumun Ankara ile Menbiç konusunda anlaşmaya ve tansiyonu düşürmeye çalışan Washington’un girişimlerini boşa çıkarabileceğine dikkat çekiliyor.

Whatsapp üzerinden Monitor’a konuşan YPG’li komutan Efrin’in güney batısında bulunan Cinderes kasabasının düşmesinin, Efrin ile çevresini savunan Kürt güçlere lojistik ikmal sağlayan Suriye rejiminin kontrolünde bulunan bölgelere geçişleri engelleyeceği için sıkıntı yaratacağını dile getirdi.

Yeni yorum ekle