Ana içeriğe atla

Avrupa Konseyi'nde "Afrin" toplantısı

Avrupa

Avrupa Konseyi'nde Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonu hakkında bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe PYD eski Eş Başkanı Salim Müslim de katıldı.

NTV’de yer alan habere göre, Avrupa Konseyi’ndeki toplantıda konuşan Salih Müslim, Türkiye'nin Afrin’e yönelik operasyonunu kendileri açısından "DAİŞ'e karşı mücadelenin devamı" olarak tanımlayarak, Afrin operasyonu sırasında Ankara ve Şam'ın bir tür anlaşma yaptıklarını belirtti.

AKPM üyesi HDP'li milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Hişyar Özsoy’un yanı sıra HDP Mardin millevtekili Mithat Sancar’ın da katıldığı etkinlikte, acil insani yardıma ihtiyaç olduğu mesajını veren Salih Müslim, Rusya'nın kendilerine yardım teklifinde bulunduğunu, ancak Moskova'nın Afrin operasyonunda Ankara ile işbirliği nedeniyle bu teklifin kendileri tarafından reddedildiğini söyledi.

Salih Müslim'e, Avrupa Konseyi'ni ziyaret eden VIP'lerin korunmasından sorumlu sivil Fransız polisinin eşlik ettiği öğrenildi.

Öte yandan, Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliği ve AKPM'deki heyet başkanı AK Parti Samsun milletvekili Akif Çağatay Kılıç Türkiye tarafından hakkında kırmızı bülten çıkarılan Müslim'in Türkiye'nin üye olduğu bir platforma konuşmacı olarak davet edilmesine tepki gösterdi.

Yeni yorum ekle