Ana içeriğe atla

ABD Dışişleri Komitesi yeni Başkanı: Kürdistan topraklarının tek ve gerçek sahibi Kürtlerdir

Amerika
ABD Dışişleri Komitesi Başkanlığı’na seçilen Engel, “Kürtlere karşı büyük bir sempatim var, onlar kendi topraklarının sahibidir” şeklinde konuştu.

ABD'de 6 Kasım'da yapılan seçimlerin ardından 3 Ocak 2019’da ABD Dışişleri Komitesi Başkanlığı’na geçecek Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Eliot Engel, 25 Eylül 2017’de gerçekleşen Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’na destek veren isimlerden birisi.

Referandumdan önce bağımsız Kürdistan’a destek mesajı veren Engel, “Kürtler onyıllardır böyle bir kampanyanın başlamasını bekliyordu. Bu, şaşılacak bir durum değildir. Kürtler kendi kaderlerini tayin etmek istiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Engel, eski ABD Başkanı Barack Obama’ya da, “Filistinlilerin olduğu gibi, kendi kaderini tayin etme Kürtlerin de hakkıdır” demişti.

ABD’nin başkenti Washington’da K24’e konuşan Engel, “Kürtlere karşı büyük bir sempatim var, onlar kendi topraklarının sahibidir” dedi.

ABD’de 6 Kasım’da yapılan Temsilciler Meclisi seçimlerinde çoğunluğu, 8 yılın ardından Demokrat Parti elde etti. Demokratlar, kilit bölgelerin önemli bir kısmını kazanarak, çoğunluğu ele geçirmeyi başarırken, Senato’da çoğunluk Cumhuriyetçilerin elinde kaldı. Böylece son 2 yıldır, yürütme ve yasamanın tamamının tek bir partiye ait olduğu dönem sona ermiş oldu.

Yeni yorum ekle